ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 17408572
*
nr 1740 8572
Pigtittare
omkr. 1900, mahogny, med lådor. Längd: 62 cm, höjd: 72 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2025
kl 18:50:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 18:23:15
1
100 kr
17/11 15:24:05
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådor lådspegel mahogny omkr pigtittare rakspegel spegel speglar trä
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Pigtittare
nr 1740 8572
Pigtittare
omkr. 1900, mahogny, med lådor. Längd: 62 cm, höjd: 72 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/11 18:23:15 | 1 | 100 kr |
| 17/11 15:24:05 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådor lådspegel mahogny omkr pigtittare rakspegel spegel speglar trä
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



